سفارش تبلیغ
صبا ویژن

علم گنجینه ی کمال
 

خدا را شاکرم که فرصتی یافتم تا بقیه ی مطالب را بنویسم .

 

·        تعدادی از همکاران ، درس را با حدیثی از حضرت علی (ع) شروع کردند . یا خودشان حدیث را روی تخته می نوشتند و کمی در مورد آن توضیح می دادند یا از نماینده ی کلاس خواسته بودند قبل از آمدن ایشان به کلاس آن را روی تخته بنویسد . یکی از همکاران ، سوره ی همزه را برای دانش آموزان پخش کرد ( متن سوره همراه با معنی آیات روی پرده به نمایش درآمد ، در حالی که یک قاری با صوتی زیبا آن را تلاوت می کرد . ) و کلمه کلمه ، به ترجمه ی آیات پرداخت : (بچه ها ! ویل یعنی وای ــ لکل : بر هر ــ همزه لمزه : عیب جوی هرزه زبان ....) و در آخر از بچه ها خواست اگه دیدین یکی از دوستاتون داره دیگری را مسخره میکنه ، بهش بگین "ویل لکل همزه لمزه " . 

   وقتی همکارمان شروع به ترجمه ی آیات کرد ، در ذهنم گذشت : واااای وقت برای تدریس کم میاره . ولی همکارمان تدریس خود را 3 دقیقه زودتر تمام کرد و البته این ، یه نمره ی منفی برایش به دنبال داشت .

 

 

ادامه مطلب...

[ شنبه 91/2/30 ] [ 9:18 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]

دیروز یکی از بهترین روزهای عمرم بود . مرحله ی استانی جشواره ی الگوهای برتر تدریس (فیزیک 1 و آزمایشگاه ، مبحث انرژی پتانسیل کشسانی و منابع انرژی تا سر انرژی باد ) مبتنی بر ICT   برگزار شد . و من به عنوان یک تماشاگر ، شاهد اجرای 5 طرح درس مختلف بودم . و خیلی از روشهای ارائه شده لذت بردم . می خواهم خلاصه ای از مراحل اجرا و نکات مثبتی را که دیدم بنویسم .

  • هر دبیر برگزیده ، قبل از اجرا می توانست با دانش آموزان هماهنگ کرده و نکات لازم را برای آنها توضیح دهد . ( تعداد دانش آموزان کلاس ، 9 نفر بود .کلاس ، خلوت و آروم . 9 نفر کجا ، 35 نفر دانش آموزان من کجا .)
  • دانش آموزان ، در گروه های سه نفره پشت مونیتور می نشستند .
  • دبیران قبل از اجرا ، نرم افزارهای لازم برای تدریس را چک کرده و در صورت لزوم نرم افزاری را نصب می کردند . تعدادی از همکاران مطالب خود را از طریق شبکه ارائه کردند و عده ای فقط از طریق ویدئوپرژکتور روی پرده .
  •   5 نفر به عنوان داور کار همکاران را ارزیابی می کردند . ( از نظر علمی ، شخصیتی ، روانی و ... ، استفاده ی کامل از زمان 30 دقیقه برای تدریس )
  • بعد از آماده سازی کلاس ، همکار به بیرون از کلاس می رفت ، در می زد و وارد می شد . و از این لحظه زمان ، محاسبه می گردید . بچه ها صلواتی می فرستادند و دبیر ، سلام و احوال پرسی و حضور و غیاب و ....
  • یکی از همکاران اسم گروه ها را به نام فصل های کتاب گذاشته بود . ( گروه انرژی ، گروه گرما ، گروه الکتریسیته ) و اسم اعضای هرگروه را به نام فرمولهای همان فصل مثلا "سعیده از گروه انرژی به نام انرژی جنبشی و فرمول آن " . و کاریکاتوری از صورت همه ی اعضای گروه و اسم و فرمول منتصب به آنها روی دیوار نصب کرده بود . ( یعنی از بچه ها خواسته بود که این کار را بکنند و از بچه ها برای انجام این کار تشکر کرد . )

 

 

ادامه ی گزارش را ان شاءا... بعدا می نویسم .

 


[ دوشنبه 91/2/25 ] [ 12:25 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

تبریک عرض میکنیم این روز بزرگ را، این روز تاریخى و فراموش نشدنى در تاریخ را؛ ولادت زهراى اطهر را - که بحمدالله مصادف است با ولادت رهبر محبوب ما، امام ما، پیشواى ما (رضوان و رحمت خدا بر او) - به همه‌ى شما برادران عزیز، خواهران عزیز، مداحان اهل‌بیت و ستایشگران فضیلتهاى بارز و برجسته‌ى در برترین آفریدگان الهى.

معرفت اهل‌بیت و ارادت به اهل‌بیت، نعمت بزرگى است. اگر همه‌ى عمرمان را براى شکر این نعمت بزرگ صرف کنیم که خداى متعال چشم ما را نابینا و ناتوان از درک حقیقت قرار نداد، توانستیم این انوار طالعه و مضیئه را به‌قدر استعداد خودمان ببینیم، درک کنیم، به آنها عشق و ارادت بورزیم و از آنها غافل نباشیم، واقعاً کم است. رحمت خدا بر آن پدران، مادران، گذشتگان، پیشروان و پیشوایانى که این دریچه‌ى درخشان را به سوى این آفتابهاى معنویت بر روى ما باز کردند؛ زمزمه‌ى محبت اهل‌بیت را از آغاز زندگى ما، از کودکى ما، از دوران گاهواره‌نشینى ما به گوش ما خواندند و دلهاى ما را از محبت این بزرگواران سیراب کردند. خدایا! این محبت را، این معرفت را روزبه‌روز در دل ما، در جان ما، عمیق‌تر و راسخ‌تر بفرما؛ این نعمت را لحظه‌اى از ما مگیر.

ادامه مطلب...

[ شنبه 91/2/23 ] [ 11:56 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]

روز مادر مبارک .

 

دو موجود هستی گرامی تر است
یکی میهن و دیگرش  مادر است
ستایش کنم زن که او مادر است
که مادر سزاوار زیب و زر است
تو ای مادر من نوای میهن من
کنم خواب در اغوشت ای سرور من

 


[ شنبه 91/2/23 ] [ 10:35 صبح ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]

پنجشنبه ی گذشته در مدرسه جلسه ی شورای دبیران برگزار شد . در آن جلسه مدیر محترم ، جریانی را در مورد یکی از دانش آموزان سوم انسانی و مادرش تعریف کردند ، که می خواهم آن را بنویسم .

خانواده ی مورد نظر چند سال پیش در زیرزمین یک واحد مسکونی اجاره نشین بودند . از قضا ، مستاجر قبلی پول صاحبخانه را نداده بوده و صاحبخانه هم وسایل خانه ی او را برای طلبش برمی دارد و در یکی از اتاقهای همان زیرزمین انبار می کند . نمی دانم چه اتفاقی هنگام انبار کردن وسایل رخ میدهد که باعث نشت بسیار کم گاز در آن اتاق در بسته شده و رفته رفته بر تراکم گاز در آن اتاق افزوده می گردد . در یکی از روزها مادر مورد نظر من ، ساعت حدود 6 بعد از ظهر از خواب که بر می خیزد ، در اثر جرقه ی ایجاد شده از تخلیه ی الکتریکی لباسهای او با زمین ، ناگهان ... بامب ... انفجار گاز پسر خانواده را که اکنون در مدرسه ی راهنمایی درس می خواند و نزدیک پنجره بوده است به بیرون پرت می کند ولی مادر خانواده و دختر آنها دچار جراحات بسیار زیادی می شوند .

همسر او در خانه حضور نداشته و اکنون تجدید فراش کرده و خانواده ی قبلی را به امان خدا رها کرده است . مادر در یکی از بیمارستان ها بستری میشود و دختر در بیمارستانی دیگر . آثار سوختگی در دست و صورت دختر کاملا نمایان است ولی خدا را شکر او با تمام مشکلات به مدرسه می آید .

اما مادر !!!  صورت او کالا سوخته است .دهان ، فقط به اندازه ی یک قاشق چای خوری باز می شود و فقط می تواند مایعات بخورد . در این سالها ، دندانها نیز کاملا پوسیده شده اند . قسمتی از پوست پای اورا به دست او پیوند زدند ولی ظاهرا این عمل اثری که نداشته ، هیچ ، باعث شده سر انگشتان دست مادر سیاه شود و سر انگشتان او را قطع کنند .

قصه دراز است و من یارای نوشتن درد دل این مادر را ندارم . و من نمی دانم اموراتشان چگونه می گذرد . ظاهرا از یک انجمن خیریه برای گذران عمر کمک هایی به او شده است .

این مادر هر چند به خاطر چهره اش نمی تواند به هیج مکانی قدم بگذارد ، که استفاده از پوشیه و عینک دودی در این دوران ، خود مشکلات دیگری به دنبال دارد ، خودش می گوید : می تواند در خانه نشستن را تحمل کند ولی " یک آرزو دارد . دستانش خوب شوند تا بتواند با انجام کارهایی مثل خیاطی و ... خود را سرگرم کند و درآمدی برای گذران عمر داشته باشد ."

  ظاهرا هزینه ی آن در حدود 35 میلیون تومان می شود ، چون او دیگر دل نمیکند خود را به دست پزشکان این دیار بسپارد و دنبال پزشک ماهرتریست . و به امید دستان پرمهر و خیری ، یا پزشک مهربانی که از هزینه ی عمل چشم بپوشد .  

 

خدایا ! آرزوی این مادر را به هر وسیله که صلاح می دانی برآورده کن .    


[ شنبه 91/2/16 ] [ 4:41 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]

به پاس رنجهای صادقانه ات و حرمت کلام عارفانه ات  

بهار را خبر کنم که آورد سبد سبد شکوفه را به خانه ات

.

.

.

تو از باغ نرگس فریباتری / زلبخند خورشید زیباتری

تو آن شعر نابی که حافظ سرود / ولی از غزل هم تو گویاتری

 

.

.

.

.

اگر داری تو عقل و دانش وهوش / معلم هر چه می گوید بکن گوش !

معلم چون پدر والا مقام است / معلم مستحق احترام است !

معلم را مرنجان هرگز از خویش / مزن با حرف بی جا بر دلش نیش !

 


[ دوشنبه 91/2/11 ] [ 12:47 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]
 طیف گسیلی و جذبی

 

سال‌ها بعد از کار ملویل فیزیکدانی آلمانی به نام فرانهوفر در سال 1193 هجری شمسی (1814 م) بر پایه کارهای 10 سال قبل یک دانشمند انگلیسی و با استفاده از ابزارهای مناسب‌تر به بررسی طیف خورشید پرداخت و متوجّه وجود خطوط تاریکی مطابق شکل زیر در طیف خورشید شد.

 

 

در شکل زیر برجسته ترین خط‌های تاریک موجود در طیف خورشید با حروف A، B و C و … مشخص شده‌اند.

 

طیف گسیلی و جذبی

بعدها مشخص شد که گازهای موجود در جو خورشید، بعضی از طول موج‌های گسیلی از خورشید را جذب می‌کنند که اثر آن به‌صورت خطوط تاریک در طیف پیوسته نور خورشید ظاهر می‌شود.

 

طیف گسیلی و جذبی

در شکل سمت راست چگونگی حذف یک طول موج توسط یک گاز نشان داده شده است.

 

 

به چنین طیفی که نور سفید بعد از گذشتن از گاز سرد ایجاد می‌کند طیف جذبی می‌گویند.

بنابراین می‌توان گفت مطابق شکل زیر ما با سه نوع طیف سر و کار داریم.

 

 

 

1- طیف پیوسته گسیلی از جسم جامد یا مایع ملتهب که قبلاً به‌طور مفصل مورد بررسی قرار گرفت.

 

2- طیف گسسته (غیر پیوسته) گسیلی از اتم گازها.

 

3- طیف گسسته (غیر پیوسته) جذبی، که در هنگام عبور نور سفید از گاز سرد چنین طیفی ایجاد می‌شود.

 

بعدها برای بررسی طیف‌ها به جای منشور از توری پراش استفاده شد. توری پراش شامل سوراخ‌های بسیار ریز یا شکاف‌های بسیار باریک بوده و همان طور که در شکل‌های زیر می‌بینید توسط توری پراش (شکل الف) می‌توانیم طیف‌های (شکل ب) را ببینیم.

طیف گسیلی و جذبیطیف گسیلی و جذبی
طیف گسیلی و جذبی

به بازتابش نور خورشید از روی یک CD نگاه کنید. آیا تجزیه نور (رنگین کمان) را می‌بینید؟ آیا CD حکم توری پراش را می‌تواند داشته باشد؟

 

 

 

نکته قابل توجّه و جالب در طیف گسیلی و جذبی آن است که این دو طیف برای هر عنصر منحصر به فرد می‌باشد. به عبارتی این دو طیف همانند اثر انگشت برای شناسایی عناصر قابل استفاده هستند.

 

 

در شکل زیر طیف گسیلی چند عنصر دیده می‌شود. آن ها را با طیف گسیلی پیوسته موجود مقایسه کنید.

 

همان طور که در شکل زیر می‌بینید طیف گسیلی و جذبی یک عنصر در حالت گازی مشابه یکدیگر است. با این تفاوت که در طیف جذبی یک زمینه روشن با خط ‌های باریک سیاه داریم و در طیف گسیلی یک زمینه تاریک با خط‌ های باریک روشن خواهیم داشت.

 

طیف گسیلی  

 

طیف جذبی 

 

به عبارتی طول موج‌هایی از نور سفید که توسط یک عنصر در حالت گازی جذب می‌شود همان طول موج‌هایی است که آن عنصر در حالت ملتهب گسیل می‌دارد.

 

تهیه و بررسی طیف‌های گسیلی و جذبی را طیف نگاری یا طیف نمایی گویند. به کمک همین روش عناصر مختلفی (مانند روبدیوم، سزیوم، گالیوم و …) کشف شدند. همچنین دانشمندان با به کارگیری این روش توانستند برخی از ترکیبات شیمیایی اجرام سماوی مثل خورشید را مشخص کنند.

به نظر شما آیا گسیل یا جذب نور توسط اتم یک عنصر با قوانین فیزیک کلاسیک قابل توجیه است؟

طبق قوانین فیزیک کلاسیک وقتی الکترون‌ها به ارتعاش در می‌آیند امواج الکترومغناطیس گسیل می‌دارند. بنابراین با گرم شدن جسم که موجب ارتعاش الکترون‌ها می‌شود طیفی از جسم گسیل می‌شود. تا اینجا هیچ تناقصی با فیزیک کلاسیک وجود ندارد.

ولی فیزیک کلاسیک قادر نیست توجیه کند که چرا هر اتم طیف خاص خود را گسیل می‌دارد. همچنین برای طیف جذبی طبق فیزیک کلاسیک می‌توان گفت وقتی به اتم یک عنصر نوری بتابد، میدان الکتریکی موج فرودی باعث ارتعاش الکترون اتم می‌شود و این ارتعاش باعث جذب انرژی توسط الکترون شود.

 

ولی باز هم فیزیک کلاسیک نمی‌تواند بگوید که چرا هر عنصر طول موج‌های خاص خود را جذب می‌کند.

در سال 1292 هجری شمسی (1913 م) نیلز بور فیزیکدان دانمارکی با بیان فرضیه‌های جدید درباره اتم، طیف اتمی را توجیه کرد. در فصل‌های بعدی به این مطالب بیشتر می‌پردازیم.

 

مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: محسنی

تنظیم: مریم فروزان کیا


[ شنبه 91/2/9 ] [ 11:3 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]

علی جان می گفتی وقتی وارد خانه می شوی و صورت مبارک زهرا(س) را می بینی غمهای عالم را فراموش می کنی ! آقا جان ! مولای من! بگو حالا چه می کنی؟...

می دانم ! ... همه ی هستی ات از دست رفته است . تسلیت آقا جان ! خدا صبرت دهد !

خدایا! زهرا(س) در مقام فرزند ، بهترین بود ( ام ابیها ) ،

در مقام همسر بهترین بود ( مونس و همدم علی(ع) و نداشتن درخواستی که باعث شرمندگی همسر شود و نهایتا شهادت در راه ولایت ) ،

در مقام مادری بهترین بود و فرزندانی را تربیت کرد که بشریت مدیون آنهاست . ...

ای خدای مهربان ! به غمهای دل مولا ! یاریمان ده ، از اینهمه خوبی درس بگیریم و در راه پیروی و دفاع از ولایت قصوری از ما سر نزند که باعث پشیمانی مان گردد . 

  


[ چهارشنبه 91/2/6 ] [ 11:33 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]

بریزآب روان اسماء                                         

                        به جسم اطهر زهرا

                                                    ولی آهسته آهسته

همه خواب وعلی بیدار

                              سرش بنهاده بر دیوار

                                                    بگرید با دل خونبار

                                                                       ولی آهسته آهسته

                              

                                             ولی آهسته آهسته

 

 


[ چهارشنبه 91/2/6 ] [ 6:41 عصر ] [ رنگین کمان ] [ نظر ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

امام رضا(ع) : علم گنجینه ی کمال است و کلید آن گنجینه ، پرسش کردن است .
امکانات وب


بازدید امروز: 14
بازدید دیروز: 41
کل بازدیدها: 33540
*